Deklaracja dostępności

Dom Pomocy Społecznej im. Św. Jana Pawła II w Lublinie zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej https://dpsametystowa.lublin.eu.

Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej.
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej:
1. opublikowane zdjęci nie posiadają opisu alternatywnego, mają one charakter promocyjny i nie są wykorzystywane do realizacji bieżących zadań.
Deklarację sporządzono dnia: 2021-02-04.
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny
Na stronie internetowej można korzystać ze standardowych skrótów klawiaturowych.

W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą kontaktową jest Barbara Bartyzel,
ps@dpsametystowa.lublin.eu.
Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu 814665588.
Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać żądania zapewnienia dostępności.

Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Deklaracja dostępności architektonicznej Domu Pomocy Społecznej im. Św. Jana Pawła II w Lublinie

Dom Pomocy Społecznej im. Św. Jana Pawła II w Lublinie mieści się w dzielnicy Czuby na osiedlu Widok.
Jego usytuowanie sąsiadujące z granicami lasu, stwarza Mieszkańcom warunki do odpoczynku i regeneracji sił w bliskim otoczeniu przyrody.
Dom jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, a jego wnętrze słoneczne i przyjazne.
Dom składa się z dwóch segmentów. W części A znajduje się Dom Pomocy Społecznej im. Św. Jana Pawła II przeznaczony dla 64 osób w podeszłym wieku oraz przewlekle somatycznie chorych. Natomiast w części B funkcjonują prowadzone przez Dom Mieszkania Chronione, przeznaczone dla 33 osób, które ze względu na trudną sytuację życiową, wiek, niepełnosprawność lub chorobę potrzebują wsparcia, lecz nie wymagają całodobowej opieki.
Segment A jest czterokondygnacyjnym budynkiem przystosowanym dla osób niepełnosprawnych: dostosowane dojścia, sanitariaty, dźwig hydrauliczny (winda w której stosowane są komunikaty głosowe), instalacje wewnętrzne.
Teren jest oświetlony i ogrodzony. Z tyłu Domu znajduje się ogród, w którym drogi dostosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych (podjazdy dla wózków inwalidzkich). Dodatkowo zabezpieczono ogród zamykanymi bramkami w przejściach pomiędzy budynkiem a ogrodzeniem. Teren jest utwardzony i estetycznie zadbany.
Na placu przy budynku znajdują się 22 miejsca parkingowe, w tym 2 dostosowane dla osób niepełnosprawnych.
Usytuowanie Domu Pomocy Społecznej zapewnia bezpieczeństwo i spokój Mieszkańcom. Wejście do budynku znajduje się na poziomie gruntu i pozbawione jest barier architektonicznych (brak progów, drzwi umożliwiające poruszanie się na wózku inwalidzkim). Korytarze wewnątrz budynku wyposażone są w poręcze, ułatwiające poruszanie się osobom niepełnosprawnym. Dodatkowo zejścia schodami na niższy poziom są także zabezpieczone barierkami uniemożliwiającymi np. zsunięcie się wózka inwalidzkiego.
Dom posiada 42 pokoje dla Mieszkańców (w tym 36 pokoi jednoosobowych i 6 pokoi dwuosobowych). Pokoje rozmieszczone są na 3 kondygnacjach (parter, I piętro i II piętro) po 16 pokoi na kondygnacji oraz 3 pomieszczenia dla 3 osób na I piętrze (14 pokoi jednoosobowych i 2 pokoje dwuosobowe oraz 3 pomieszczenia dla 3 osób na I piętrze).
W pokojach Mieszkańców znajdują się łóżka dostosowane do stanu zdrowia Mieszkańca tj. łóżko drewniane z materacem przeciwodleżynowym z szufladą na pościel lub łóżko rehabilitacyjne sterowane elektrycznie z materacem przeciwodleżynowym, szafę ubraniową z nadstawką, szafkę przyłóżkową z rozkładanym blatem, stoliki, i krzesła, lampkę nocną, radio oraz odpowiednią ilość wyprowadzeń elektrycznych.
W każdym pokoju mieszkalnym jest łazienka z wc, umywalką dostosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych, zamontowane poręcze pomocnicze, drzwi pozbawione progów. Ponadto wyznaczone jest miejsce kąpielowe natrysk z kotarą prysznicową oraz szafka na przybory toaletowe i krzesło kąpielowe. Przy natryskach znajdują się maty antypoślizgowe. W łazienkach jest dostateczna ilość miejsca, aby osoby niepełnosprawne mogły swobodnie poruszać się za pomocą wózka inwalidzkiego.
Dodatkowo na wyposażeniu Domu znajduje się łóżko kąpielowe oraz podnośniki transportowe.
Na każdym poziomie budynku znajdują się łazienki ogólne, w których zamontowane są poręcze ułatwiające osobom niepełnosprawnym korzystanie z sanitariatów.
W budynku działa także dźwig hydrauliczny osobowy dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
W pomieszczeniach mieszkalnych jest zamontowany system przyzywowo – alarmowy umożliwiający Mieszkańcom wezwanie pracownika. Centrala systemu znajduje się w pomieszczeniu pomocy doraźnej na parterze segmentu A co pozwala zidentyfikowanie pokoju mieszkańca. Tam również jest centrala systemów telewizji przemysłowej oraz monitoringu i alarmu. Dodatkowym wyposażeniem jest system sygnalizacji pożaru, odgromowy oraz na każdym poziomie znajdują się hydranty wewnętrzne i gaśnice.
Budynek jest wyposażony w światła awaryjne i system wentylacji.
W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie brajla ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabo widzących.
Segment B jest to pięciokondygnacyjny budynek mieszkalny z 15 Mieszkaniami Chronionymi, zespołem pomieszczeń do fizjoterapii oraz pomieszczeniami z przeznaczeniem na działalność Klubu Seniora prowadzonym przez Dom Pomocy Społecznej im. Św. Jana Pawła II w Lublinie.
Mieszkania Chronione znajdują się w segmencie „B” budynku Domu Pomocy Społecznej zlokalizowane są na 3 kondygnacjach. Łączna liczba Mieszkań Chronionych wynosi 15 w tym 12 dwuosobowych – 3 przeznaczone dla 3 osób oraz 1 Mieszkanie Interwencyjne.
Mieszkania Chronione dostosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych i funkcjonują, jako niezależne lokale. W każdym mieszkaniu jest pomieszczenie kuchenne wyposażone w stół z krzesłami, wiszące i stojące szafki kuchenne, wbudowany zlewozmywak, kuchenkę elektryczną i okap. Łazienki z toaletą, umywalką są pozbawione barier architektonicznych, tj. posiadają odpowiednie uchwyty i barierki. Każdy z pokoi wyposażony jest w łóżko, wersalki, szafę ubraniową i prysznicem oraz komody. Do mieszkań doprowadzona jest dodatkowo instalacja przyzywowa, alarmowa pożarowa oraz instalacja TV.
Na piątej kondygnacji Segmentu B zlokalizowano wielofunkcyjną salę konferencyjną, w pełni wyposażony pokój gościnny oraz Kaplicę na potrzeby Mieszkańców Domu Pomocy Społecznej i rezydentów Mieszkań Chronionych.
Komunikację pomiędzy kondygnacjami oprócz klatki schodowej zapewnia ośmioosobowy dźwig hydrauliczny.
W przyziemiu budynku, poziom -1, znajdują się pomieszczenia do fizjoterapii wyposażone między innymi w urządzenia do rehabilitacji oraz nowoczesną siłownię, pomieszczenia, w których działa Klub Seniora zaprojektowano i urządzono biorąc pod uwagę potrzeby i wymagania osób starszych.
W celu zwiększenia oferty wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi, w ramach projektu LUBInclusiON utworzone zostały 2 Mieszkania Wspomagane dla 6 osób (w wieku aktywności zawodowej) rokujących na całkowite usamodzielnienie, dla których zamieszkanie w Mieszkaniu Wspomaganym o charakterze treningowym jest kolejnym etapem na drodze do pełnej samodzielności.
Mieszkania Wspomagane usytuowane są w dwóch dzielnicach w lokalach należących do zasobów mieszkaniowych Miasta Lublin.

Tłumacz języka migowego

Dom Pomocy Społecznej im. Św. Jana Pawła II w Lublinie nie dysponuje usługą w formie tłumacza języka migowego.

Informacja o prawie wstępu z psem asystującym

Zgodnie z Ustawą z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych osoba niepełnosprawna wraz z psem asystującym ma prawo wstępu m.in. do obiektów użyteczności publicznej. Warunkiem wejścia na teren budynku z psem asystującym jest wyposażenie psa asystującego w uprząż oraz posiadanie przez osobę niepełnosprawną certyfikatu potwierdzającego status psa asystującego i zaświadczenia o wykonaniu wymaganych szczepień weterynaryjnych. Możliwość wejścia do budynku z psem asystującym nie zwalnia osoby niepełnosprawnej z odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez psa asystującego.

Data publikacji: 2021-02-04, data aktualizacji: 2024-05-18

Accessibility
Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status